Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hippokratova přísaha

1. 2. 2007

     Přísahám pří Apollonovi, bohu lékařství, při Aeskulapovi, Hygiei a Panacei i při

všech bozích a bohyních a dovolávám se jejich svědectví, že podle svých sil a svědomí budu tutu přísahu a tyto závazky řádně zachovávat. Svéhoučitele v tomto umění budu ctít stejně jako své rodiče a vděčně mu pokytnu všechno nutné, ukáže-li

se teho potřeba; také jeho potomky budu pokládat za bratry, a budou-li se chtít naučit tomuto umění, vzdělám je v něm bez nároku na odměnu a jakékoliv závazky. Rovněž umožním jak svým synům a dětem svého učitele, tak žákům, kterí se slavnostně zavázali lékařskou přísahou, aby se políleli na výuce a přednáškách i na celé vědě,, jinému však nikomu. Způsob svého života zasvětím podle svých sil a svědomi prospěchu nemocných a budu je chránit před kažnou úhonou a bezprávím. Ani prosbami se nedám pohnout k podání smrtícího léku, ani sám k tomu nedám nikdy podnět. Stejně tak neposkytnu žádné ženě prostředek k vyhnání plodu; zachovám vždy svůj život i své umění čisté a prosté každé viny. Neprovedu řez u žádného nemocného, který trpí kameny, ale odvzdám ho mužům v tomto oboru zkušeným. Ať přijdu do kteréhokoliv domu, vejdu tam jen ve snaze pomoci nemocným, vyhýbaje se všemu podezření z bezpráví nebo z jakéhokoliv ublížení.Stejně tak budu vzdálen touhy po smyslových prožitcích se ženami a muži, jak se svobodnými tak s otroky. Uvidím-li nebu uslyším-li při své lékařské praxi nebo v soukromém životě lidí něco, co by mělo být utajeno, pomlčím o tom a zachovám to jako tajemství.

Budu-li tuto přísahu zachovávat a řádně plnit, nechť je mi dopřádno žít navždy sťastně, požívat úcty u všech lidí a těšit seč z plodů svého umění. Jestliže ji však poruším a poskvrním, staniž se mi pravý opak. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mas tam chybu!!!!

(Verishek, 31. 7. 2007 13:43)

Neni to při Aeskulapovi, ale Asképiovi! =o) Pa